Edynburska Skala Depresji Poporodowej
(Formularz znajduje się pod tekstem)
Zdrowie psychiczne jest kluczowym aspektem naszego życia codziennego, ale często jest pomijane lub ignorowane. Wiele osób zmaga się z różnymi problemami, ale często blokuje je wstyd przed poproszeniem o pomoc lub brak wiedzy do kogo się po nią zwrócić.
Jeśli jesteś młodą mamą, być może podobna sytuacja dotyczy również Ciebie.
Obniżenie nastroju, brak energii, utrata zainteresowań, obniżona samoocena, poczucie winy, trudności z zasypianiem, nadmierna senność, zmiany w apetycie, problemy z koncentracją, stany lękowe.
Powyższe objawy są Ci znajome? Istnieje prawdopodobieństwo, że cierpisz na depresję poporodową. Tylko specjalista jest w stanie ocenić czy to przejściowe wahania nastroju, czy też poważniejszy stan. Pamiętaj, że sięganie po pomoc (psychologa lub psychiatry) nie jest niczym wstydliwym ani oznaką słabości. Jest to dowód Twojej odpowiedzialności, bo tylko w ten sposób jesteś w stanie w pełni pomóc sobie i swojemu dziecku.
Czym jest Edynburska Skala Depresji Poporodowej (ESDP)?
Jeśli masz wrażenie, że coś się z Tobą dzieje i mimo wszystko nie jesteś pewna czy kontakt ze specjalistą jest konieczny, możesz samodzielnie sprawdzić, czy twoje objawy faktycznie wskazują na depresję. Dowiesz się tego, wypełniając test na depresję, zwany Edynburską Skalą Depresji Poporodowej.
Jest to test przesiewowy, bardzo często stosowany do identyfikacji depresji poporodowej u młodych matek. W trakcie jego wypełniania zostaniesz poproszona o odpowiedź na 10 pytań dotyczących twojego samopoczucia w ciągu ostatniego tygodnia.
WAŻNE: Test EPDS nie jest narzędziem diagnostycznym i zawsze musi być stosowany w połączeniu z oceną kliniczną.
Gdzie zrobić test ESDP?
Test EPDS możesz przeprowadzić w różnych placówkach pomocy medycznej, takich jak szpitale, kliniki zdrowia i gabinety lekarskie. Co więcej – standardy opieki okołoporodowej narzucają taki obowiązek położnym i lekarzom. Niektóre placówki udostępniają również możliwość zrobienia testu w formie online.
Przed wykonaniem testu ważne jest, aby upewnić się, że dana strona jest godna zaufania i wiarygodna. Taką z całą pewnością jest przystanek-mama.spsk4.lublin.pl – strona prowadzona przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie.
Dlatego jeśli obawiasz się, że u Ciebie lub bliskiej Ci osoby występują objawy sugerujące depresję poporodową, skorzystaj (lub przekonaj do skorzystania) z testu ESDP na stronie projektu Przystanek Mama. Formularz znajduje się pod tekstem.
Jak zinterpretować swój wynik ESDP?
Po wypełnieniu testu ESDP otrzymasz wynik punktowy w skali od 1 do 30 oraz informację jak dalej powinnaś postąpić. Wyższy wynik wskazuje na większe prawdopodobieństwo wystąpienia depresji poporodowej, ale należy pamiętać, że nie jest to równoznaczne, z tym że na nią chorujesz. Ocenę i diagnozę należy zostawić specjaliście. Test ma Ci pomóc zorientować się, czy rzeczywiście dzieje się coś niepokojącego i wskazać na ewentualną konieczność konsultacji u specjalisty.
Jeśli Twój wynik jest wysoki (powyżej 10 pkt), należy zwrócić się po pomoc do pracownika służby zdrowia lub do biura projektu Przystanek mama pod numerem telefonu 81 72 44 801. Wówczas zweryfikowany zostanie Twój kwestionariusz i postawiona zostanie diagnoza. Zaproponowane również zostanie bezpłatne wsparcie psychologiczne. Ważne jest, aby pamiętać, że depresja poporodowa jest uleczalna, a szukanie pomocy jest pierwszym krokiem w kierunku powrotu do zdrowia.
Przydatne linki
Porady specjalistów dotyczące radzenia sobie z depresją poporodową znajdziesz na naszym blogu: Specjaliści – Przystanek mama (spsk4.lublin.pl).
Lista przychodni pierwszego kontaktu na terenie województwa lubelskiego i podlaskiego, w których personel medyczny wypełni z Tobą test przesiewowy w kierunku depresji poporodowej: Lista POZ – Przystanek mama (spsk4.lublin.pl).