Położna środowiskowa

Depresja poporodowa – porady od położnej środowiskowej

Drogie Mamy, to Wy jesteście prawdziwymi bohaterkami! Chociaż narodziny dziecka to niezwykłe wydarzenie, wiemy, że może mu towarzyszyć również wiele trudności. W miarę możliwości chcemy Wam pomóc w przepracowaniu tych trudności, dlatego prezentujemy listę praktycznych porad i informacji, które mogą być przydatne w ciężkich chwilach.

Informacje te zostały opracowane na podstawie artykułów, przygotowanych przez mgr Agnieszkę Moszczyńską-Błaszczak – położną, specjalistkę pielęgniarstwa neonatologicznego, położną środowiskową oraz Certyfikowanego Doradcę Laktacyjnego.

Poniżej omawiamy takie aspekty jak powrót do domu ze szpitala po porodzie, kształtowanie więzi między matką a dzieckiem i procedur panujących na OITN. Każdy z akapitów jest bardziej szczegółowo rozwinięty w oddzielnym wpisie.

Pamiętajcie, że nie jesteście same i zawsze możecie liczyć na naszą pomoc.

Potrzebujesz wsparcia lub konsultacji? Skontaktuj się z nami.

Powrót do domu – najczęstsze trudności

 1. Powrót do domu z noworodkiem jest często pełen radości, ale również obaw.
 2. Największe obawy matek dotyczą karmienia piersią i pielęgnacji noworodka.
 3. Przed powrotem do domu z noworodkiem ważne jest przygotowanie odpowiedniego miejsca dla dziecka, w tym łóżeczka, przewijaka i niezbędnych akcesoriów.
 4. Pierwsze tygodnie z noworodkiem w domu mogą być pełne różnych emocji i niepewności.

Więcej na temat więzi ojca z dzieckiem można przeczytać w oddzielnym wpisie: Powrót do domu – najczęstsze trudności.

Czego możesz się spodziewać na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodków (OITN)?

 1. Oddział Intensywnej Terapii Noworodków jest miejscem, gdzie leczone są noworodki z porodów przedwczesnych, z bardzo niską masą urodzeniową, a także te, które znajdują się w stanie zagrożenia życia z powodu różnych zaburzeń. Opiekę nad nimi sprawują specjaliści w dziedzinie neonatologii.
 2. Położne w OITN mają za zadanie wspierać rodziców w trakcie pobytu ich dziecka w oddziale.
 3. Na OITN stosuje się różne techniki i urządzenia do monitorowania i wspomagania życia noworodków, w tym inkubatory, kardiomonitory, pulsoksymetry, respiratory oraz systemy CPAP.
 4. Żywienie wcześniaków w OINT często rozpoczyna się od żywienia pozajelitowego, a następnie przechodzi do żywienia troficznego i enteralnego.

Więcej na temat więzi ojca z dzieckiem można przeczytać w oddzielnym wpisie: Czego możesz się spodziewać na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodków (OITN)?

Kształtowanie więzi pomiędzy matką i dzieckiem

 1. Więź emocjonalna między dzieckiem a rodzicami jest kluczowa dla poczucia bezpieczeństwa dziecka oraz zaufania do świata.
 2. Dotyk jest jednym z najlepiej rozwiniętych zmysłów u noworodka. Przyjazny dotyk, w tym przytulanie i głaskanie, ma ogromny wpływ na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka oraz na kształtowanie więzi emocjonalnej z rodzicami.
 3. Do kluczowych zachowań, które sprzyjają budowaniu więzi, należą kontakt „skóra do skóry” bezpośrednio po porodzie, kangurowanie, karmienie piersią, masaż Shantala oraz noszenie dziecka w chuście. Te działania wzmacniają więź emocjonalną i poczucie bezpieczeństwa u dziecka.
 4. Więź z rodzicami ma wpływ na sposób, w jaki dziecko w przyszłości będzie nawiązywać relacje z innymi ludźmi, na jego postrzeganie świata, innych osób oraz na poczucie własnej wartości.

Więcej na temat więzi ojca z dzieckiem można przeczytać w oddzielnym wpisie: Kształtowanie więzi pomiędzy matką i dzieckiem.


Pamiętaj, że macierzyństwo to piękna, ale również trudna przygoda. W trosce o Własne zdrowie i samopoczucie warto korzystać z dostępnych źródeł informacji i wsparcia. Jeśli zauważysz u siebie lub bliskiej Ci osoby objawy depresji poporodowej, nie krępuj się szukać pomocy. Jesteśmy tu, aby Wam pomóc.

Wypełnij test oparty na Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej, który pomoże Ci lepiej zrozumieć swoje emocje, a także – w razie potrzeby – skorzystaj z bezpłatnej pomocy specjalistów.

Skip to content