Nawał pokarmu

Marzena Soja – mgr położnictwa, specjalista pielęgniarstwa neonatologicznego, Certyfikowany Doradca Laktacyjny, Międzynarodowy Dyplomowany Konsultant Laktacyjny.

Możesz być zaskoczona, że kilka dni po porodzie (najczęściej w 2.,3.,4. ale czasem nawet w 5., 6. dobie po porodzie) piersi rozpoczną intensywną produkcję pokarmu. Będą wtedy ciężkie i obrzmiałe, ciepłe, mocno wypełnione pokarmem – mleko może samoistnie wypływać, skóra może być napięta. Wzmożona produkcja pokarmu to tak zwane przepełnienie piersi, inaczej nawał pokarmowy, który jest zjawiskiem prawidłowym, niebolesnym i występuje w efekcie prawidłowej pracy hormonów. Ilość pokarmu jest większa niż potrzeby dziecka, ale jest to stan przejściowy i przy odpowiednim postępowaniu mija szybko, a laktacja stabilizuje się na potrzeby dziecka. Nawał może być źródłem dyskomfortu, ale świadczy o prawidłowym przebiegu laktacji.

Co możesz zrobić?

  • Często przystawiaj dziecko do piersi (minimum 8 razy na dobę), aktywizuj je i rozbudzaj, aby jak najlepiej opróżniało piersi.
  • Karm w różnych pozycjach, aby piersi były opróżniane równomiernie; przestrzegaj zasad prawidłowej techniki karmienia.
  • Unikaj stosowania smoczka uspokajacza w okresie stabilizowania się laktacji (pierwsze 4 tygodnie), aby dziecko w ten sposób nie zaspokajało potrzeby ssania.
  • Gdyby dziecko miało kłopot z uchwyceniem pełnej piersi, możesz odciągnąć trochę mleka przed karmieniem, aby zmiękczyć otoczkę.
  • Podobnie postępuj pomiędzy karmieniami, jeżeli piersi mocno się napełniają, a dziecko jest najedzone i nie chce już ssać – odciągnięcie powinno być tylko do odczucia ulgi, rozluźnienia piersi, nigdy do końca, aby dodatkowo nie stymulować piersi.
  • Stosuj zimne okłady po karmieniach na ok. 10 minut; zmniejszają one delikatnie produkcję pokarmu.
  • Noś dobrze podtrzymujący biustonosz z szerokimi ramiączkami, miseczki powinny być odpowiednio duże, aby nie uciskały piersi.
  • Nie ograniczaj przyjmowania płynów! Nie ma to wpływu na ilość wytwarzanego pokarmu, więc należy pić według potrzeb.

Jeżeli objawy nawału się nasilają, a wyżej wymienione czynności nie pomagają, należy upewnić się czy sposób karmienia jest prawidłowy, aby w porę uniknąć obrzęku lub zastoju (hiperłącze do Obrzęk i zapalenie piersi). Być może trzeba skorygować technikę karmienia. W razie trudności lub wątpliwości pomoże personel medyczny.

Może się też zdarzyć, że dziecko nie ssie efektywnie pomimo prawidłowej techniki karmienia. Mało efektywne ssanie może między innymi wystąpić, gdy u dziecka wzrośnie poziom bilirubiny i pojawi się żółtaczka – czasem nie wpływa ona na aktywność dziecka, a czasem jest ono śpiące i trudno je wybudzić do karmienia. Jeżeli metody aktywizowania nie pomagają i próby karmienia piersią są nieskuteczne, a dziecko wymaga dokarmiania, trzeba wtedy regularnie odciągać pokarm, zazwyczaj 8 razy na dobę, dopóki dziecko nie będzie ssało efektywnie. Częste karmienie piersią lub odciągniętym pokarmem chroni dziecko przed nasileniem żółtaczki, pozwala opanować ubytek masy ciała u dziecka i chroni piersi przed nadmiernym przepełnianiem się.

Skip to content