Kiedy na świat przychodzi Twoje  dziecko, naturalnym odczuciem wydaje się radość i spełnienie. Jednak nie dla wszystkich kobiet jest to czas pełen euforii. Niektóre bowiem  doświadczają w tym okresie  wielu problemów natury fizycznej i psychicznej. 

Jednym z najgroźniejszych schorzeń, jakiego może doświadczyć matka, jest psychoza poporodowa.  To poważne zaburzenie psychiczne, które prowadzi do ekstremalnych zmian nastroju, myślenia i zachowania.

Na wstępie chcemy uspokoić, że psychoza poporodowa to zjawisko występujące bardzo rzadko. Szacuje się, że dotyka 0,1% – 0,2% kobiet w okresie poporodowym. Jednak z uwagi na zagrożenia, jakie za sobą niesie, warto znać jej objawy i wiedzieć, jak reagować kiedy zobaczymy je u kogoś ze swoich bliskich.

Psychoza poporodowa objawy

Psychoza poporodowa, zwana również psychozą połogową, może pojawić się w ciągu pierwszych dwóch tygodni po porodzie.

Objawy psychozy poporodowej są zróżnicowane i mogą obejmować:

  1. strach przed snem z powodu koszmarów,
  2. halucynacje i urojenia,
  3. utratę kontaktu z rzeczywistością,
  4. ekstremalne zmiany nastroju,
  5. myśli samobójcze,
  6. nieregularne godziny snu,
  7. brak apetytu.

Szczególnie narażone na wystąpienie psychozy poporodowej są kobiety z historią choroby dwubiegunowej, schizofrenii lub zaburzeń schizoafektywnych. Podatne na to zaburzenie mogą być również kobiety, które doświadczyły w dzieciństwie lub późniejszym okresie życia silnej traumy.

Konsekwencje nieleczonej psychozy poporodowej mogą być poważne i obejmować nawet próby samobójcze.

Psychoza poporodowa – ile trwa?

Czas trwania psychozy poporodowej może być różny i zależny od kwestii indywidualnych. .. Niektóre kobiety mogą doświadczać objawów przez kilka tygodni, podczas gdy inne potrzebują długotrwałej opieki i wsparcia.

Ważne jest, aby kobiety nie ignorowały problemów psychicznych po porodzie i nie bagatelizowały swoich dolegliwości. Jeśli kobieta doświadcza trudności emocjonalnych, które utrzymują się przez dłuższy czas lub pogarszają się, powinna szukać pomocy specjalisty. 

Zdecydowanie zbyt często spotykamy się z historiami kobiet cierpiących w samotności, obawiających się niezrozumienia lub nieświadomych dostępnych możliwości leczenia.

Psychoza poporodowa – leczenie

Sposoby leczenia psychozy poporodowej

Leczenie psychozy poporodowej jest możliwe i może przynieść ulgę cierpiącym kobietom. Odpowiednie terapie i wsparcie są pomocne  w przywróceniu równowagi psychicznej i poprawie jakości życia. Psychoza poporodowa może zagrażać zarówno życiu matki jak i dziecka i wymaga hospitalizacji oraz intensywnego leczenia psychiatrycznego.

Należy pamiętać, że każda pacjentka jest inna i wymaga indywidualnego podejścia do leczenia. Wsparcie bliskich osób, takich jak partner, rodzina i przyjaciele, odgrywa również ważną rolę w procesie zdrowienia.

Psychoza poporodowa vs. depresja poporodowa

depresja poporodowa vs. psychoza poporodowa

Psychoza poporodowa i depresja poporodowa to dwa różne zaburzenia psychiczne, które mogą wystąpić u kobiet po porodzie. Chociaż mają pewne wspólne cechy, istnieją również istotne różnice.

Depresja poporodowa to stan, który charakteryzuje się głębokim przygnębieniem, smutkiem, utratą energii i zainteresowania życiem. Często towarzyszą jej również problemy ze snem, zmiany apetytu, uczucie beznadziejności i myśli samobójcze. Depresja poporodowa jest bardziej powszechna niż psychoza poporodowa i może pojawić się zarówno wkrótce po porodzie, jak i w ciągu pierwszego roku po narodzinach dziecka.

W odróżnieniu od depresji poporodowej, psychoza poporodowa jest znacznie rzadsza, ale bardziej poważna. Charakteryzuje się ona występowaniem silnych objawów psychotycznych, takich jak halucynacje, urojenia i utrata kontaktu z rzeczywistością. Psychoza poporodowa jest stanem  wymagającym natychmiastowej interwencji medycznej.

Ważne jest, aby zrozumieć różnicę między tymi dwoma zaburzeniami i poznaćobjawy charakterystyczne dla każdego z nich. W przypadku depresji poporodowej odpowiednie leczenie, terapia i wsparcie społeczne mogą pomóc kobietom powrócić do zdrowia. Natomiast w przypadku psychozy poporodowej, wymagane jest bardziej intensywne leczenie, które może obejmować farmakoterapię i hospitalizację.

Podsumowanie

Psychoza poporodowa jest poważnym zaburzeniem psychicznym, które wymaga uwagi i profesjonalnego leczenia. Dzięki odpowiedniemu leczeniu i wsparciu kobiety mają jednak szansę wyzdrowieć i cieszyć się macierzyństwem.

Ważne jest również, aby przełamać stygmatyzację związaną z psychozą poporodową i innymi zaburzeniami zdrowia psychicznego u matek. Kobiety powinny wiedzieć, że nie są same, i że istnieje wiele organizacji, takich jak projekt Przystanek Mama, które oferują wsparcie i przydatne informacje.

Skip to content