Macierzyństwo to niezwykłe doświadczenie, które niesie ze sobą falę różnorodnych emocji – od ekscytacji po niepokój. Choć narodziny dziecka są powodem do radości, to dla wielu kobiet okres poporodowy jest także czasem różnych trudności, które mogą powodować wystąpienie depresji poporodowej. Ta często mylona jest z  „baby blues”, choć jest znacznie poważniejsza. Depresja może wpłynąć nie tylko na samopoczucie mamy, ale również na rozwój dziecka. 

Wpływ na życie mamy

Wpływ depresji poporodowej na matkę

Depresja poporodowa objawia się wieloma zachowaniami  i każda kobieta może doświadczać jej na swój własny, indywidualny sposób. Głębokie uczucie smutku lub przygnębienia to jeden z najbardziej powszechnych symptomów tego schorzenia. Częste  jest również odczuwanie beznadziejności lub poczucie, że sytuacja nigdy się nie poprawi. Kobieta może mieć pesymistyczne myśli o przyszłości, ciągle się zamartwiać i trudno jej dostrzec jakiejkolwiek pozytywy.

To także poczucie przytłoczenia obowiązkami, które wydają się niewykonalne. Nawet najprostsze czynności, takie jak karmienie dziecka, mogą stać się olbrzymim wyzwaniem. Przez to codzienne obowiązki stają się trudniejsze, co prowadzi do poczucia winy, bezsilności i frustracji.

Depresja poporodowa wpływa również na relacje z najbliższymi, w tym z partnerem i rodziną. Często kobieta czuje, że nie jest w stanie wyrazić swoich uczuć i potrzeb, co może prowadzić do izolacji i pogłębiającego się poczucia samotności. Związki, które wcześniej były źródłem wsparcia, mogą stać się źródłem dodatkowego stresu, co tylko potęguje ciężar depresji.

Więcej informacji o tym jak przejawia się depresja poporodowa, znajdziesz na naszej stronie głównej.

Kształtowanie relacji z dzieckiem

Wpływ depresji poporodowej na dziecko

Depresja poporodowa ma istotny wpływ na kształtowanie relacji matki z dzieckiem. Jednym z najbardziej dotkliwych skutków jest trudność w nawiązaniu silnej, emocjonalnej więzi z noworodkiem. Kobieta zmagająca się z depresją poporodową może odczuwać obcość w stosunku do swojego dziecka, co w efekcie prowadzi do odczucia, że nie jest w stanie adekwatnie reagować na potrzeby maluszka.

Depresja poporodowa może również wpłynąć na sposób, w jaki matka interpretuje sygnały wysyłane przez dziecko. Na przykład, płacz może być postrzegany jako szczególnie irytujący lub przerażający, co prowadzi do większego stresu i frustracji.

Ponadto depresja poporodowa może wpłynąć na zdolność matki do dostarczania odpowiedniego wsparcia emocjonalnego, które jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka. W rezultacie maluch może mieć trudności z budowaniem zaufania, rozwijaniem zdolności do radzenia sobie ze stresem i nawiązywaniem relacji z innymi.

Wreszcie, depresja poporodowa może wpływać na zdolność matki do czerpania radości i satysfakcji z macierzyństwa. Może to prowadzić do poczucia winy, niskiej samooceny i jeszcze większej izolacji.

Gdzie szukać pomocy?

Na stronie Przystanek mama dostępny jest test na depresję poporodową. Służy on jako narzędzie przesiewowe, które pomaga zidentyfikować potencjalne objawy tej choroby. To prosty i anonimowy test, który możesz wykonać w domu. Pomaga on spojrzeć na Twoje emocje i samopoczucie w obiektywny sposób.

Ważne jest jednak zrozumienie, że formularz nie zastępuje profesjonalnej diagnozy i wizyty u lekarza. Jeśli wynik testu sugeruje możliwość wystąpienia depresji poporodowej, jest to sygnał, abyś skonsultowała się ze specjalistą.

Na naszej stronie znajdziesz również przydatne informacje na temat wpływu porodu na zdrowie psychiczne matki. Informacje przygotowane przez specjalistów znajdują się w zakładce: Porady od ekspertów.

Skip to content