Przyszłe mamy zmagają się z codziennym chronicznym zmęczeniem,  wahaniami emocjonalnymi i trudnościami związanymi z przystosowaniem się do zmian zachodzących w ciele. Często stają w obliczu znaczących trudności zarówno fizycznych, jak i psychicznych.

W poniższym artykule przyjrzymy się uważnie kilku powszechnym problemom, z jakimi borykają się kobiety w ciąży, oraz zaproponujemy rozwiązania, które pomogą im skutecznie sobie z nimi radzić.

Nudności i wymioty

Nudności i wymioty w ciąży

Nudności i wymioty to powszechne dolegliwości, które często dotykają kobiet w pierwszych miesiącach ciąży. Chociaż nie jest to przyjemne doświadczenie, są to zazwyczaj normalne objawy zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Większość przypadków nudności i wymiotów występuje rano, stąd też powszechnie znane są jako „poranne mdłości”, choć tak naprawdę mogą występować o każdej porze dnia.

Zastosowanie się do poniższych porad, może pomóc złagodzić występowanie nudności i wymiotów:

 • unikaj zapachów i potraw, które nasilają nudności,
 • spożywaj niewielkie ilości pokarmu co kilka godzin, pomoże to w utrzymaniu stabilnego poziomu glukozy we krwi, co często łagodzi nudności,
 • staraj się pić dużo wody, żeby zapobiec odwodnieniu; małe łyki wody lub soków owocowych mogą być przyjemniejsze dla żołądka niż duże ilości płynu na raz,
 • ogranicz spożywanie tłustych i ciężkich potraw oraz pikantnych przypraw, które mogą podrażniać żołądek i nasilać nudności.

Problemy emocjonalne

Problemy emocjonalne w ciąży

Trudności psychiczne w ciąży mogą mieć różnorodne źródła i przejawiać się na różne sposoby. Zmiany hormonalne, fizyczne i emocjonalne, a także obawy związane z przyszłością, często mogą prowadzić do doświadczania różnorodnych problemów psychicznych przez kobiety w ciąży. 

Oto najczęstsze z nich:

 1. Wahania nastroju – zmiany hormonalne mogą powodować nagłe zmiany nastroju, co może być trudne do opanowania. Warto pracować nad świadomością własnych emocji i szukać technik radzenia sobie ze stresem, takich jak medytacja czy głębokie oddychanie.
 2. Lęk i niepokój – obawy związane z przyszłością, porodem oraz zdrowiem dziecka mogą wywoływać uczucie lęku i niepokoju. Ważne jest, aby znaleźć czas na relaksację i szukać wsparcia ze strony partnera, rodziny oraz specjalistów, jeśli lęk staje się przytłaczający.
 3. Depresjadepresja w ciąży może przejawiać się objawami takimi jak uczucie apatii, beznadziei, zmęczenia oraz braku zainteresowania. W przypadku silnych objawów depresji ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania odpowiedniej pomocy i wsparcia. Jeśli podejrzewasz u siebie objawy depresji, koniecznie wykonaj test na depresję poporodową. Niezależnie od jego wyniku skonfrontuj go następnie z lekarzem specjalistą.
 4. Trudności z samoakceptacją – zmiany fizyczne związane z ciążą, takie jak przyrost masy ciała czy zmiany w sylwetce, mogą wpływać na samoocenę i postrzeganie siebie. Ważna jest tutaj świadomość, że są to zmiany naturalne, które w żaden sposób nie zmniejszają atrakcyjności przyszłej mamy. Otaczaj się osobami pozytywnymi oraz staraj się akceptować swoje ciało.

Ciągłe zmęczenie

Zmęczenie w ciąży

Zmęczenie jest powszechnym doświadczeniem u wielu kobiet w ciąży. Wzrost poziomu hormonów, zmiany metaboliczne oraz dodatkowy wysiłek, jaki organizm podejmuje w celu wspierania rozwijającego się dziecka, może prowadzić do chronicznego zmęczenia i spadku energii. Oto kilka porad, które mogą pomóc w radzeniu sobie ze zmęczeniem w okresie ciąży:

 1. Odpoczywaj regularnie – zapewnienie sobie regularnych przerw na odpoczynek i relaks może być kluczowe w walce ze zmęczeniem. Staraj się znaleźć chwilę na krótką drzemkę w ciągu dnia, zwłaszcza jeśli masz trudności ze snem w nocy.
 2. Zadbaj o zdrowe odżywianie – dieta bogata w świeże owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz białko może pomóc w zapewnieniu organizmowi niezbędnych składników odżywczych, które mogą przyczynić się do zwiększenia poziomu energii.
 3. Regularna aktywność fizyczna – regularne, łagodne ćwiczenia fizyczne, takie jak spacerowanie, joga prenatalna czy pływanie, mogą pomóc w utrzymaniu energii i poprawie ogólnego samopoczucia. Jednak zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem nowego programu treningowego.
 4. Unikaj nadmiernego wysiłku – staraj się nie przeciążać  fizycznie i nie podejmować zbyt wielu zadań jednocześnie. Zwracaj uwagę na swoje ciało i słuchaj jego sygnałów, zwalniaj gdy odczuwasz zmęczenie.

Warto pamiętać, że każda ciąża jest wyjątkowa i każda kobieta może doświadczać różnych problemów, w zależności od indywidualnych okoliczności.

Jeśli dolegliwości są szczególnie uciążliwe lub wpływają negatywnie na jakość życia, zawsze warto skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania odpowiedniej opieki medycznej.

Skip to content