Chwila, w której po raz pierwszy trzymasz swoje dziecko, to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety, ale jak sobie radzić, gdy te chwile stają się przytłaczające? Depresja poporodowa to temat, który warto zgłębić, byś mogła cieszyć się macierzyństwem w pełni. W tym artykule przyjrzymy się statystykom dotyczącym depresji poporodowej w Polsce i dowiemy się, dlaczego jest to bardzo istotny problem.  

Depresja poporodowa w liczbach

Depresja poporodowa w liczbach

Według dostępnych danych, od 10% do aż 22% kobiet w Polsce doświadcza depresji poporodowej. To szokująco wysoka liczba, która podkreśla, że jest to problem dotykający wiele matek.

Warto jednak zaznaczyć, że depresja poporodowa nie manifestuje się w taki sam sposób u wszystkich kobiet. Statystyki pokazują, że od 50% do 80% przypadków to tzw. „baby blues”, czyli stan niewymagający interwencji specjalistycznej. To okres, w którym matka może odczuwać smutek i przytłoczenie, ale te uczucia zazwyczaj mijają samoistnie.

Niestety, pozostałe przypadki depresji poporodowej są bardziej poważne i wymagają uwagi. Co trzecia kobieta w pierwszym tygodniu połogu wykazuje wysoki wskaźnik depresji poporodowej, co podkreśla pilność tego problemu.

Depresja poporodowa a poród przez cesarskie cięcie

Ciekawym aspektem jest fakt, że kobiety, które rodzą przez cesarskie cięcie, mogą mieć nawet 6-krotnie wyższe ryzyko wystąpienia depresji poporodowej w porównaniu z kobietami, które rodzą naturalnie. Jest to zjawisko, które wymaga dalszych badań i zrozumienia, aby lepiej wspierać kobiety po tej procedurze.

Przyczyny depresji poporodowej

Przyczyny depresji poporodowej

Na rozwój depresji poporodowej wpływa wiele czynników. Stres, trudne wydarzenia życiowe, brak wsparcia, problemy w relacjach czy trauma psychiczna to tylko niektóre z czynników, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia tego zaburzenia. Ponadto, po porodzie dochodzi do spadku poziomu estrogenu oraz zmian w układzie podwzgórze-przysadka-mózg, co może wpłynąć na zaburzenia hormonalne i emocjonalne. Więcej informacji o przyczynach depresji poporodowej znajdziesz na stronie internetowej projektu Przystanek Mama.       

Test na depresję poporodową – ważne narzędzie

Jeśli masz wątpliwości co do swojego stanu psychicznego, wykonywanie testu na depresję poporodową może być dobrym pomysłem. Jednak pamiętajmy, że test na depresję poporodową nie zastąpi wizyty u specjalisty. Profesjonalna diagnoza i wsparcie są niezbędne, aby skutecznie radzić sobie z depresją poporodową, niezależnie od tego, kiedy się pojawiła. Nie jesteś sama, a pomoc jest dostępna dla każdej matki potrzebującej wsparcia.

Skip to content