Położna

Depresja poporodowa – porady od położnej

Drogie Mamy, to Wy jesteście prawdziwymi bohaterkami! Chociaż narodziny dziecka to niezwykłe wydarzenie, wiemy, że może mu towarzyszyć również wiele trudności. W miarę możliwości chcemy Wam pomóc w przepracowaniu tych trudności, dlatego prezentujemy listę praktycznych porad i informacji, które mogą być przydatne w ciężkich chwilach.

Informacje te zostały opracowane na podstawie artykułów, przygotowanych przez Hannę Drozdowicz – mgr położnictwa, specjalistkę pielęgniarstwa ginekologicznego, doradcę laktacyjnego, wykładowcę w Szkole dla Rodziców w SPSK Nr 4 w Lublinie, położną oddziałową Oddziału Położnictwa i Oddziału Neonatologii SPSK Nr 4 w Lublinie

Poniżej omawiamy takie aspekty jak: czym są połogowe niepokoje, dlaczego warto karmić piersią oraz odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące okresu bezpośrednio po porodzie. Każdy z akapitów jest bardziej szczegółowo rozwinięty w oddzielnym wpisie.

Pamiętajcie, że nie jesteście same i zawsze możecie liczyć na naszą pomoc.

Potrzebujesz wsparcia lub konsultacji? Skontaktuj się z nami.

Poród i co dalej?

  1. Po porodzie, dziecko jest zazwyczaj od razu przystawiane do piersi matki. Kontakt „ciało do ciała” jest ważny dla nabywania odporności przez dziecko, zapewnienia ciepła, nawiązywania więzi z mamą i dawania poczucia bezpieczeństwa.
  2. Po porodzie naturalnym, mama z dzieckiem trafia na oddział położnictwa po około 2 godzinach obserwacji na porodówce. W przypadku cięcia cesarskiego kobieta jest przenoszona na salę po operacji, zgodnie z wewnętrzną organizacją szpitala.
  3. Pierwsze wstawanie po porodzie naturalnym zalecane jest około 6 godzin po porodzie, a po cięciu cesarskim około 12 godzin.
  4. Zasady dotyczące odwiedzin różnią się w zależności od szpitala. Kontakt z rodziną po porodzie jest ważny, ale należy pamiętać o delikatności noworodka. 

Więcej na temat więzi ojca z dzieckiem można przeczytać w oddzielnym wpisie: Poród i co dalej?

Połogowe niepokoje

  1. Połóg to czas, w którym organizm kobiety wraca do stanu sprzed ciąży. Obejmuje to zwijanie się macicy, gojenie się ran poporodowych, a także rozpoczęcie laktacji.
  2. Wśród najczęstszych obaw połogowych wymienione są: obrzęki nóg, częste lub utrudnione oddawanie moczu, obawy dotyczące laktacji i pokarmu, a także płacz dziecka. Te doświadczenia są normalne, ale mogą wzbudzać lęk.
  3. W okresie połogu ważna jest obecność i wsparcie profesjonalnego personelu medycznego. Opieka położnicza obejmuje ocenę stanu ogólnego i położniczego, w tym inwolucji macicy, gojenia się ran, stanu piersi i przebiegu laktacji.
  4. Organizm potrzebuje czasu na powrót do normy po porodzie. Bardzo ważna jest w tym okresie cierpliwość oraz akceptacja tego, że nie wszystkie zmiany nastąpią natychmiast.

Więcej na temat więzi ojca z dzieckiem można przeczytać w oddzielnym wpisie: Połogowe niepokoje.

Warto karmić piersią

  1. Karmienie piersią oferuje dziecku najlepszy smak, skład i przyswajalność pokarmu, co przekłada się na rzadsze problemy trawienne takie jak: kolki, wzdęcia, zaparcia, biegunki czy alergie.
  2. Karmienie piersią przynosi matce wiele korzyści zdrowotnych, w tym zmniejszenie ryzyka krwotoku po porodzie, szybsze obkurczanie macicy, brak miesiączkowania co przekłada się na mniejszą utratę krwi, a także szybszy powrót do wagi sprzed ciąży.
  3. Karmienie piersią ma pozytywny wpływ na stan psychiczny matki, zmniejszając ryzyko depresji poporodowej. Pomaga matce lepiej radzić sobie z obowiązkami macierzyństwa, zwiększa jej otwartość na potrzeby dziecka i wspiera tworzenie się silnej więzi emocjonalnej z dzieckiem.
  4. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze półrocze życia dziecka i kontynuowanie karmienia przy jednoczesnym wprowadzaniu posiłków uzupełniających co najmniej do końca pierwszego lub drugiego roku życia dziecka.

Więcej na temat więzi ojca z dzieckiem można przeczytać w oddzielnym wpisie: Warto karmić piersią.


Pamiętaj, że macierzyństwo to piękna, ale również trudna przygoda. W trosce o Własne zdrowie i samopoczucie warto korzystać z dostępnych źródeł informacji i wsparcia. Jeśli zauważysz u siebie lub bliskiej Ci osoby objawy depresji poporodowej, nie krępuj się szukać pomocy. Jesteśmy tu, aby Wam pomóc.

Wypełnij test oparty na Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej, który pomoże Ci lepiej zrozumieć swoje emocje, a także – w razie potrzeby – skorzystaj z bezpłatnej pomocy specjalistów.

Skip to content