Jako mama po narodzinach dziecka możesz przeżywać różnorodne emocje takie jak radość, ekscytacja i szczęście. Czasem jednak mogą pojawić się również uczucie smutku, niepokoju i zmiany nastroju. Są one powszechne w okresie poporodowym i nazywane są „baby blues”.

Czym jest baby blues?

Objawy — Baby blues

Baby blues to łagodne zaburzenie nastroju, które dotyka (w zależności od badanej grupy) od 25 do 85% kobiet. Jest związane z bardzo szybko dokonującymi się zmianami hormonalnymi.

Symptomy baby blues

Objawy baby blues mogą się różnić w zależności od osoby. Najczęściej obserwowane są:

 • labilność (chwiejność) emocjonalna
 • pogorszony nastrój,
 • drażliwość połączona z lękiem i nadmierną płaczliwością,
 • rozdrażnienie i napięcie podczas kontaktu z dzieckiem,
 • zaburzenia snu,
 • zaburzenia apetytu,
 • poczucie bezradności,
 • brak zaufania do własnych macierzyńskich kompetencji (poczucie braku wystarczających umiejętności do opieki nad dzieckiem).

Jak długo trwa baby blues?

 • Najczęściej występuje pomiędzy 3 a 10 dniem po porodzie.
 • Objawy osiągają maksymalne nasilenie pomiędzy 5 a 7 dniem.
 • Zazwyczaj po około 2 tygodniach objawy zanikają samoistnie.

Jak odróżnić baby blues od depresji poporodowej?

Depresja poporodowa dotyka od 10 do 25% matek i charakteryzuje się objawami podobnymi do baby blues. Decydujący w rozróżnieniu tych dwóch stanów jest czas trwania objawów. W przypadku depresji mówi się o ich utrzymywaniu ponad 2 tygodnie. Symptomy depresji  mogą obejmować obniżenie nastroju, brak energii, utratę zainteresowań, obniżoną samoocenę, poczucie winy, poczucie beznadziejności, trudności z zasypianiem, nadmierną senność, zmiany w apetycie, problemy z koncentracją, stany lękowe, a w skrajnych przypadkach nawet myśli samobójcze. Jest to bardzo niepokojący objaw i jeśli się pojawi, konieczna jest konsultacja z psychiatrą.

Kiedy występuje depresja poporodowa?

Ryzyko wystąpienia depresji jest najwyższe pomiędzy 4 a 8 tygodniem po porodzie. Szczyt nasilenia osiąga w okresie od 3 do 6 miesięcy. W niektórych przypadkach depresja może się jednak pojawić dopiero po upływie połowy roku od porodu.

Kiedy ryzyko wystąpienia depresji poporodowej jest najwyższe?

Kobiety, które chorowały wcześniej na depresję, obciążone są  większym ryzykiem zachorowania na depresję poporodową, sięgającym nawet 25%.  Kobiety, które doświadczyły przy poprzednich dzieciach depresji poporodowej, narażone są na ryzyko nawet 50%.

Jak radzić sobie z baby blues?

Szczęśliwa matka

Musisz pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak odgórnie określona reakcja emocjonalna mamy po porodzie. Jeśli zauważyłaś u siebie (lub u bliskiej Ci osoby) objawy baby blues, PAMIĘTAJ: nie oznaczają one braku miłości do dziecka ani bycia złym rodzicem. Jest to naturalna i powszechnie występująca reakcja ciała i psychiki na urodzenie dziecka.

Nie tłum w sobie emocji, które odczuwasz. Bardzo ważnym krokiem w radzeniu sobie z „baby blues” jest podzielenie się nimi z najbliższymi. Wypowiedzenie na głos swoich obaw może pomóc w ich zmniejszeniu, więc rozmawiaj  ze swoim partnerem. Jego wsparcie będzie dla Ciebie w takiej sytuacji niezastąpione.

Postaraj się również znaleźć trochę czasu dla samej siebie. Nawet jeśli nie masz ochoty na typowe dla siebie rozrywki, to po prostu postaraj się pójść na spacer i odpocząć. 

Jeśli mimo wszystko złe samopoczucie ciągle się utrzymuje, konieczne może być skorzystanie z pomocy specjalisty. Nie obawiaj się szukania profesjonalnej pomocy. Konsultacje z psychologiem lub psychiatrą mogą Ci pomóc w ocenie ryzyka depresji poporodowej i wdrożeniu odpowiedniej terapii.

Przydatne linki

Porady specjalistów dotyczące radzenia sobie z depresją poporodową znajdziesz na naszym blogu.

Lista przychodni pierwszego kontaktu na terenie województwa lubelskiego i podlaskiego: Lista POZ.

Krótki formularz pomagający określić ryzyko  depresji poporodowej: Edynburska Skala Depresji Poporodowej.

Skip to content