Depresja poporodowa to stan, który może wystąpić u mam po urodzeniu dziecka, charakteryzujący się intensywnymi uczuciami smutku, lęku lub beznadziejności, które utrudniają codzienne życie i utrzymują się przez więcej niż dwa tygodnie. Warto pamiętać, że ten stan jest znacznie bardziej poważny niż „baby blues” (chwilowe obniżenie nastroju po porodzie), pomimo że jest z nim często mylony.

Kobieta z depresją poporodową

Objawy depresji poporodowej mogą obejmować:

 • silne uczucie smutku,
 • płaczliwość,
 • trudności z opieką nad noworodkiem,
 • utratę zainteresowań i radości z życia,
 • utratę apetytu,
 • problemy ze snem,
 • brak energii lub motywacji,
 • problemy z koncentracją,
 • intensywne uczucia wstydu, winy lub poczucie niskiej wartości,
 • myśli o samobójstwie lub skrzywdzeniu siebie, lub dziecka.

Cesarskie cięcie a ryzyko depresji poporodowej

Kobieta z dzickiem po porodzie przez cesarskie cięcie

Przyczyny powodujące częstsze doświadczanie przez kobiety, które urodziły dziecko cesarskim cięciem, depresji poporodowej częściej, są złożone i mogą wynikać z różnych czynników. Oto niektóre z nich:

 1. Doświadczenie chirurgiczne i fizyczne powikłania
  Cesarskie cięcie to poważna operacja, która może prowadzić do długotrwałego bólu pooperacyjnego, dłuższej rekonwalescencji i fizycznych powikłań. Te czynniki mogą zwiększać stres i niepokój, co w konsekwencji może prowadzić do występowania depresji poporodowej.
 1. Brak natychmiastowego kontaktu skóra do skóry
  Bezpośredni kontakt fizyczny między matką a dzieckiem tuż po porodzie po cesarskim cięciu często bywa opóźniony. Może to utrudniać wczesne nawiązanie więzi.
 1. Rozczarowanie i poczucie winy
  Niektóre kobiety mogą odczuwać rozczarowanie lub poczucie winy, jeśli nie były w stanie rodzić naturalnie. Może to prowadzić do negatywnych odczuć dotyczących doświadczenia porodowego, które mogą zwiększać ryzyko depresji poporodowej. 
 1. Stres i lęk
  Poród przez cesarskie cięcie często wiąże się ze zwiększonym stresem i lękiem. W niektórych przypadkach cesarskie cięcie jest konieczne z powodu komplikacji, co samo w sobie może być traumą.
 1. Zmiany hormonalne
  Wszystkie kobiety doświadczają gwałtownych zmian hormonalnych po porodzie, ale niektóre badania sugerują, że te zmiany mogą być bardziej intensywne po cesarskim cięciu.

Wszystkie te aspekty mogą wpływać na samopoczucie kobiety po narodzinach dziecka. Ważne jest, aby zrozumieć, że depresja poporodowa to poważny problem, który wymaga profesjonalnej pomocy. Na stronie Przystanek mama możesz znaleźć wiele przydatnych informacji i porad stworzonych przez ekspertów z różnych dziedzin: Porady ekspertów – Przystanek mama.

Jeśli zauważasz u siebie niepokojące objawy, możesz wypełnić formularz na stronie Przystanek mama, który pomoże ocenić czy występują u Ciebie objawy depresji poporodowej.

Pamiętaj, że test jest jedynie narzędziem przesiewowym i nie zastąpi wizyty u specjalisty.

Skip to content