Macierzyństwo jest niewątpliwie jednym z najważniejszych i najbardziej emocjonalnych doświadczeń w życiu kobiety. Wśród radosnych chwil, jak pierwsze uśmiechy i rozwijające się więzi, macierzyństwo może również przynieść pewne wyzwania. Jednym z nich, o czym zbyt często zapominamy, jest depresja poporodowa.

Objawy depresji poporodowej

Depresja poporodowa nie jest tylko przejściowym stanem przygnębienia, czyli tzw. baby bluesem. To poważne i złożone zaburzenie nastroju, które wymaga profesjonalnej uwagi i opieki medycznej. Występuje najczęściej w pierwszych 4-8 tygodniach po urodzeniu dziecka, jednak szczyt nasilenia symptomów zwykle przypada na okres między 3 a 6 miesiącem po porodzie. Czasami depresja może wystąpić nawet w drugim półroczu po urodzeniu dziecka. Objawy depresji mogą się różnić, ale zwykle obejmują szeroki zakres symptomów takich jak:

  • płaczliwość,
  • silne uczucie smutku,
  • trudności z opieką nad noworodkiem,
  • utrata zainteresowań i radości z życia,
  • utrata apetytu,
  • problemy ze snem,
  • brak energii lub motywacji,
  • problemy z koncentracją,
  • intensywne uczucia wstydu, winy lub poczucie niskiej wartości,
  • myśli o samobójstwie lub skrzywdzeniu siebie lub dziecka.

Test na depresję poporodową

Test-na-depresję-poporodową

Niezależnie od tego, czy masz subtelne podejrzenia, czy też silne obawy, że możesz doświadczać depresji poporodowej, ważne jest, aby podjąć w tym kierunku właściwe kroki.

Jednym z nich, jest wykonanie testu opartego na Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej. Ten renomowany test, wykorzystywany na całym świecie, został stworzony specjalnie dla kobiet w okresie poporodowym i jest świetnym narzędziem przesiewowym, które może pomóc zidentyfikować potencjalne objawy.

Wypełnienie tego testu jest proste i całkowicie bezpłatne. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących Twoich ostatnich doświadczeń i uczuć. Na podstawie Twoich odpowiedzi, test pomoże określić, czy możesz doświadczać objawów depresji poporodowej.

Pamiętaj jednak, że test ten jest narzędziem przesiewowym — nie jest równoznaczny z diagnozą. Test może wskazać potencjalne objawy, ale nie zastąpi wizyty u specjalisty. Jeżeli wynik testu budzi u Ciebie niepokój, nie wahaj się skontaktować z lekarzem lub specjalistą ds. zdrowia psychicznego.

Link do testu: Formularz – Przystanek mama

Depresja poporodowa, mimo że może wywoływać uczucie izolacji, jest doświadczeniem, które dotyka wielu kobiet na całym świecie. Jeżeli borykasz się z tym stanem, pamiętaj — nie jesteś sama. Wiele kobiet przechodzi przez podobne doświadczenia i jest wiele miejsc, gdzie możesz szukać wsparcia.

Na stronie projektu Przystanek Mama znajdziesz przydatne treści stworzone przez specjalistów, które mogą Ci pomóc w poradzeniu sobie z problemami.

Skip to content