Dla części przyszłych mam ciąża może być czasem przygnębienia, zmartwień i niepewności. Dlaczego tak się dzieje? Skomplikowane połączenie czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych może prowadzić do pojawienia się przygnębienia w tym szczególnym okresie życia.

Przyczyny złego samopoczucia w trakcie ciąży

Przyczyny złego samopoczucia w ciąży

Przygnębienie w ciąży może wynikać z wielu czynników, zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. Ważne jest zrozumienie, że każda kobieta i każda ciąża są unikalne, dlatego odczuwanie przygnębienia może mieć różne podłoże.

Oto kilka potencjalnych przyczyn przygnębienia w ciąży:

Zmiany hormonalne 

Zmiany hormonalne są nieodłącznym elementem ciąży. Wzrost poziomu hormonów, takich jak progesteron i estrogeny, może wpływać na funkcjonowanie układu nerwowego i regulację nastroju. Wiele przyszłych mam doświadcza wahania emocjonalnego, które może przybrać formę przygnębienia.

Stres 

Ciąża to czas pełen niepewności i obaw związanych z przyszłością, zdrowiem dziecka czy samym porodem. Te lęki mogą prowadzić do uczucia przygnębienia. U kobiet, które są w ciąży pierwszy raz, szczególnie nasila się stres związany z niepewnością co do tego, co je czeka.

Wyzwania zawodowe i społeczne

Wyzwania zawodowe i społeczne u kobiet w ciąży

Zmiany w pracy, utrata stałego zatrudnienia czy problemy finansowe związane z ciążą mogą wpływać na poziom stresu i zmartwień. Oczekiwania społeczne wobec przyszłych matek, choć często niewypowiedziane, mogą również wywierać presję i wpływać na stan emocjonalny.

Zmiana dynamiki relacji

Relacja z partnerem w ciąży

Zmiany w relacjach z partnerem, rodziną lub przyjaciółmi również wpływają na psychiczne samopoczucie przyszłej mamy. Konieczność dostosowania się do nowej roli rodzica, wspólne podejmowanie decyzji, czy też konflikty związane z planowaniem przyszłości mogą być przyczyną przygnębienia.

Zmiany związane z ciążą

Fizyczne zmiany, takie jak przyrost masy ciała, obrzęki, bóle czy inne dolegliwości związane z ciążą, mogą wpływać na postrzeganie własnego ciała. To z kolei może prowadzić do poczucia nieatrakcyjności czy utraty kontroli, co może przyczynić się do przygnębienia.

Przygnębienie w ciąży a depresja poporodowa

Przygnębienie w ciąży może być uznawane za pewnego rodzaju „przedsmak” depresji poporodowej. Kobiety, które doświadczają przygnębienia w ciąży, mogą być bardziej narażone na rozwinięcie się depresji. Jednak nie wszystkie kobiety, które doświadczają przygnębienia w ciąży, będą na depresję cierpieć, i odwrotnie.

Aby zwrócić uwagę na istotę problemu i dostarczyć wsparcia przyszłym mamom, warto promować świadomość dotyczącą depresji poporodowej. Jednym z narzędzi, które mogą pomóc przyszłym mamom zidentyfikować swoje emocje i potrzeby, jest Edynburska Skala Depresji Poporodowej. Test ten może pomóc w rozpoznaniu objawów depresji i skierowaniu kobiety (w niektórych przypadkach również mężczyzn) na odpowiednią ścieżkę pomocy.

Skip to content