Depresja poporodowa to poważne schorzenie, które najczęściej pojawia się między 4 a 8 tygodniem po porodzie. Najbardziej intensywne objawy zwykle występują pomiędzy 3 a 6 miesiącem od narodzin dziecka. Niekiedy depresja może jednak zacząć się nawet w drugim półroczu po urodzeniu dziecka. 

Do najczęstszych symptomów depresji poporodowej należą: smutek, płaczliwość, uczucie pustki, utrata zainteresowań, problemy ze snem, zmiany apetytu, trudności z koncentracją, uczucie zmęczenia i braku energii, poczucie winy lub bezwartościowości, trudności z nawiązywaniem więzi z dzieckiem, lęk, niepokój, poczucie bezradności, drażliwość.

Narzędziem wspomagającym diagnozowanie tego schorzenia jest Edynburska Skala Depresji Poporodowej (EPDS). Na jej podstawie został stworzony formularz na stronie Przystanek mama, który pomoże ocenić czy występuje u Ciebie ryzyko depresji poporodowej: Formularz – Przystanek mama

Trudności z karmieniem piersią, a ryzyko rozwoju depresji poporodowej.

Trudności z karmieniem piersią

Karmienie piersią jest często postrzegane jako naturalny i instynktowny proces, który powinien przyjść łatwo i naturalnie. Jednak rzeczywistość może być zdecydowanie inna. Wiele młodych matek boryka się z problemami związanymi z karmieniem piersią, takimi jak niewystarczające wydzielanie mleka, trudności z przystawianiem dziecka czy ból i podrażnienia brodawek sutkowych.

Poczucie niepowodzenia lub frustracji związanej z tymi problemami może prowadzić do stresu, poczucia winy i obniżenia samooceny. W skrajnych przypadkach może to przyczynić się do rozwoju depresji poporodowej. Dlatego tak ważna jest edukacja na temat karmienia piersią, a także okazywanie wsparcia ze strony otoczenia kobiety.

Jak hormony wpływają na emocje karmiącej mamy?

Jak hormony wpływają na emocje karmiącej matki

Hormony odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu emocji karmiącej matki. Dwa główne hormony związane z laktacją, prolaktyna i oksytocyna, mają bezpośredni wpływ na emocje kobiety.

Prolaktyna, nazywana często hormonem matczynym, jest odpowiedzialna za produkcję mleka w piersiach. Jest to hormon, który pozwala matkom na wyciszenie i tworzenie więzi z dzieckiem. Wydzielanie prolaktyny jest stymulowane podczas karmienia piersią, co może przyczyniać się do odczucia spokoju i satysfakcji u matki.

Oksytocyna, znana jako hormon miłości, jest wydzielana podczas karmienia piersią i powoduje przepływ mleka z piersi do brodawek. Oksytocyna pomaga matce budować bliskość z dzieckiem oraz jest odpowiedzialna za odczuwanie przyjemności, co może przyczynić się do zwiększenia pozytywnych emocji podczas karmienia piersią.

Według niektórych, źródeł udane karmienie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji poporodowej nawet o 50%.

Skip to content