Ciąża i narodziny dziecka to niesamowicie ekscytujący czas, ale może wiązać się również z wyzwaniami i zmianami emocjonalnymi. Jednym z aspektów, o którym nadal za mało (choć coraz częściej) się mówi,  jest depresja poporodowa. Temat ten zasługuje na szczególną uwagę, gdyż może dotyczyć nawet 25 % kobiet po urodzeniu dziecka (choć po pandemii statystyki wskazują aż na 40%). W poniższym artykule skupimy się na tym jak długo może trwać depresja poporodowa oraz jakie kroki warto podjąć, aby jej przeciwdziałać.

Depresja poporodowa — czas trwania

Czas trwania depresji poporodowej może być zróżnicowany i zależy od wielu czynników. Na jego długość mogą mieć wpływ następujące elementy:

  • indywidualne predyspozycje – skłonność do depresji może mieć podłoże genetyczne lub być związana z wcześniejszymi doświadczeniami w kontekście  depresji, lub zaburzeniami nastroju;
  • wsparcie społeczne – kobiety, które posiadają silne wsparcie ze strony partnera, rodziny i przyjaciół, mogą łatwiej radzić sobie z depresją poporodową, co może skrócić czas jej trwania;
  • zarządzanie stresem – umiejętność radzenia sobie ze stresem i trudnościami może wpłynąć na tempo powrotu do zdrowia psychicznego;
  • dostęp do profesjonalnej pomocy – wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie, takie jak terapia psychologiczna czy farmakoterapia, mogą skrócić czas trwania depresji poporodowej.
  • zdrowie fizyczne – ogólny stan zdrowia kobiety może wpływać na to, jak szybko organizm będzie się regenerować po porodzie i w efekcie jak szybko wyjdzie z depresji poporodowej;
  • zmiany hormonalne – skoki hormonalne związane z ciążą i porodem mogą wpłynąć na stan emocjonalny kobiety, co z kolei wpływa na długość trwania depresji poporodowej.

Symptomy depresji poporodowej

Symptomy depresji poporodowej

Objawy depresji poporodowej mogą być różnorodne, podobnie jak ich intensywność. Poniżej prezentujemy najczęstsze objawy, które mogą wskazywać na to, że kobieta może zmagać się z depresją poporodową.

1. Smutek i przygnębienie – ciągłe uczucie smutku, bezradności lub pustki, które może utrzymywać się przez większość dnia.

2. Nadmierne poczucie winy – częste myśli, że nie jest się wystarczająco dobrą matką lub że popełnia się błędy w opiece nad dzieckiem.

3. Utrata zainteresowania życiem – trudności w cieszeniu się z przyjemności i aktywności, które kiedyś sprawiały radość.

4. Zmęczenie i brak energii – odczuwanie ciągłego zmęczenia, nawet jeśli utrzymuje się odpowiednią ilość snu.

5. Trudności z koncentracją – problemy z koncentracją, zapominanie rzeczy i trudności w podejmowaniu decyzji.

6. Zmiany apetytu – nadmierny apetyt lub całkowita utrata apetytu.

7. Zaburzenia snu – trudności z zasypianiem lub nadmierna ilość snu.

8. Nagłe zmiany nastroju – naprzemienne uczucie smutku, irytacji, złości lub lęku.

9. Wycofanie społeczne – unikanie kontaktu z innymi ludźmi, nawet bliskimi przyjaciółmi i rodziną.

10. Trudności w tworzeniu więzi z dzieckiem – odczuwanie trudności w nawiązywaniu i utrzymaniu bliskiej więzi z nowonarodzonym dzieckiem.

Warto podkreślić, że depresja poporodowa jest stanem, który wymaga uwagi i leczenia. Jeśli kobieta doświadcza tych objawów, powinna skonsultować się z lekarzem, który pomoże zrozumieć i zdiagnozować to zaburzenie oraz zaleci odpowiednie metody leczenia i wsparcia. Nie należy bagatelizować depresji poporodowej, ponieważ może ona wpływać nie tylko na matkę, ale także na zdrowie i rozwój dziecka.

Na stronie projektu Przystanek Mama, realizowanego  przez Samodzielny  Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Test na depresję poporodową

Test na depresję poporodową

Jeśli po urodzeniu dziecka odczuwasz przygnębienie i smutek, nie bój się wykonać testu na depresję poporodową. To ważne narzędzie przesiewowe, które może pomóc Ci zrozumieć własne emocje i określić kolejne kroki do podjęcia. Jednak pamiętaj, że formularz nie zastąpi wizyty u specjalisty. 

Jeśli otrzymany wynik Cię niepokoi, skonsultuj się z pracownikiem biura projektu pod numerem 81 72 44 801, który pokieruje Cię dalej. 

Skip to content